Jazz wywodzi się od obywateli, którzy byli uważani za wyrzutków, bezpośrednich potomków pokoleń niewolników, żyjących w warunkach segregacji niewiele lepszych od niewolnictwa.
Afroamerykanie byli marginalizowani przez większość anglosaskiej populacji. W pierwszej połowie XX wieku normą było oczernianie czarnej osoby, odmawianie jej najbardziej podstawowych praw człowieka, jak również dostępu do dobrej pracy i zmuszanie do życia w skrajnym ubóstwie.
Mimo całego tego barbarzyństwa, dali nam jedną z największych manifestacji artystycznych w historii. Muzyka głęboko emocjonalna, demokratyczna i inkluzywna, która szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie i wywarła głęboki wpływ na twórczość muzyczną w Ameryce Łacińskiej.
Nie można zrozumieć afro-karaibskiej czy brazylijskiej tradycji muzycznej bez jazzu. Gatunek, który przemawiał do ludzi wszystkich narodowości i etniczności, wyznań i kultur. Jest to muzyka jedyna w swoim rodzaju w historii sztuki, wyrastająca z najgorszych możliwych warunków społecznych, a jednak niosąca przesłanie nadziei i radości, cierpienia i smutku, świętowania i współuczestnictwa; coś głęboko uniwersalnego. Jazz to niesamowita opowieść o tym, jak człowiek może zatriumfować i odkryć piękno nawet w najgorszych przeciwnościach losu. Dla wszystkich wielbicieli jazzu – koncert na żywo w Szczecinie, więcej informacji tutaj.
Granie jazzu na profesjonalnym poziomie jest niezwykle trudne, wymaga praktyki i zaangażowania przez całe życie. W tym środowisku do końca przetrwają tylko najlepsi instrumentaliści i wokaliści.
Aby grać jazz trzeba być bardzo oddanym, utalentowanym i rozumieć muzykę na wszystkich poziomach. Wszystko to wymaga wielu lat doświadczeń, nauki i koncertów, które składają się na kogoś, kto może stać się wielkim muzykiem i naprawdę wie, jak grać i śpiewać.
Słuchanie jazzu może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem dla każdego, bez konieczności posiadania jakiejkolwiek teoretycznej wiedzy o muzyce. Musisz zrozumieć, że jest to gatunek zbiorowy i indywidualny, każdy jest ważny w zespole i musi mieć swój własny głos. To właśnie sprawia, że jest to wspaniała forma sztuki, możesz pracować w kolektywie, ale nadal być sobą, bo właśnie o to chodzi, że każdy słucha tego, co inni mają do powiedzenia.