Czy lepiej wybrać jest gitarę klasyczną, czy gitarę akustyczną?

Wbrew pozorom, może to być bardzo trudny dylemat dla osoby, która dopiero planuję kupić swoją pierwszą gitarę. Na forach internetowych znajdziemy mnóstwo wykluczających się porad, po których lekturze wie się jeszcze mniej, niż przed zagłębieniem się w te treści.

Różnice pomiędzy gitarą klasyczną a akustyczną

Oczywiście podstawowa różnica jest taka, że gitara klasyczna wyposażona jest w struny nylonowe, gitara akustyczna z kolei w struny stalowe. Za tym idzie nie tylko różnica w brzmieniu, ale także komfort gry oraz twardość tych strun. To jednak dopiero początek różnic. Jak wiadomo naprawdę warto grać na instrumentach muzycznych, dlatego polecamy wypróbować grę na jednej i drugiej gitarze. Zasadniczo sprawę zaczynając, gitara klasyczna służy do grania muzyki klasycznej. Dlatego też wyposażona jest w dużo szerszy gryf, który zapewnia wygodę palcom podczas grania skomplikowanych melodii oraz skal muzycznych. Na gitarze akustycznej zazwyczaj gra się akordami, struny są więc o wiele bliżej siebie, a gryf jest węższy.

Oczywiście znaleźć można zarówno osoby, które grają na popularnym klasyku akordami, jak i ludzi, którzy wybierają gitarę akustyczną do gry fingerstyle. Jak to się mówi, o gustach się nie dyskutuje. Dlatego natomiast, że w gitarze klasycznej struny mają mniejszy naciąg, to i budowa pudła jest bardziej delikatna, by pudło to mogło zostać wprowadzone w odpowiedni rezonans. Palce mniej się męczą, ale dźwięk jest nieco cichszy i ciemny. Akustyk wymaga silniejszych rąk, ale i brzmienie jest bardziej klarowne, jasne, selektywne, a pudło sprawia wrażenie o wiele bardziej masywnego.

By jeszcze bardziej skomplikować temat, powiedzieć można, że w sklepach dostępne są zarówno klasyki z gryfem nieco węższym, jak i akustyki z gryfem nieco szerszym w porównaniu do standardowych i najczęstszych gabarytów. Ponadto można zaopatrzyć się w akustyka o mniejszym pudle do tak zwanej gry folkowej, a nawet założyć na niego specjalne nylonowe struny z kulkami. Wydaje się więc, że wszystko jest kwestią dopasowania i tak naprawdę klienta najbardziej powinno interesować brzmienie, które do niego przemawia, a także styl gry, którego ma zamiar się uczyć. Na pewno dobrym pomysłem jest wypróbowanie instrumentów różnych typów w stacjonarnym sklepie muzycznym.