Ludzie śpiewali od zarania dziejów. Śpiew był formą zawiązywania wspólnoty, modlitwy, ekspresji i zabawy. Tak naprawdę każdy z nas ma predyspozycje do śpiewania. Często wstydzimy się śpiewać, bojąc się, że źle wypadniemy przed innymi. Jednak większość ograniczeń skrywa się tak naprawdę w naszej głowie. Oto kilka powodów, dla których warto zacząć codziennie śpiewać:
1. Rozwijanie muzykalności
Śpiew pozwala nam na czynne obcowanie z muzyką. Dzięki niemu mamy okazję do wszechstronnego rozwoju muzycznego. Podczas śpiewu usprawniamy nasz słuch muzyczny, poczucie rytmu, rozwijamy naszą wiedzę dotyczącą teorii muzyki , uczymy się muzycznej improwizacji.
2. Rozwijanie świadomości ciała
Należy wiedzieć, że śpiew nie jest związany wyłącznie z naszą krtanią. Śpiew to świadoma praca całego ciała – stabilna postawa, prawidłowy oddech, napięcie i rozluźnienie odpowiednich partii ciała. Dzięki regularnym ćwiczeniom wokalnym będziesz miał okazję do stopniowego rozwijania wszystkich tych elementów.
3. Poprawa emisji głosu
Nasz głos towarzyszy nam każdego dnia, pozwala nam na komunikację z innymi ludźmi. W wielu przypadkach jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do wykonywania pracy zawodowej. Dlatego niezwykle istotne jest prawidłowe korzystanie z naszego instrumentu. Dzięki ćwiczeniom emisyjnym związanym z nauką śpiewu, możesz również poprawić jakość swojej codziennej mowy.
4. Ekspresja emocji
Śpiew pozwala na wydobycie z siebie emocji, które czasami trudno jest wyrazić słowami. Piosenka bowiem to nie tylko słowa, ale również melodia, tempo, dynamika i wiele innych cech będących doskonałymi środkami ekspresji.
5. Nawiązywanie znajomości
Jeżeli dołączysz do zespołu wokalnego lub chóru, może to być doskonała okazja do zawarcia nowych, wartościowych znajomości, przeżycia wspólnych, muzycznych przygód i zdobycia ciekawych doświadczeń. Wspólny śpiew jednoczy, integruje i zawiązuje wspólnotę.
6. Walka ze stresem
Jeżeli postanowisz podzielić się efektami swojej muzycznej pracy z publicznością, będzie to okazja do zmierzenia się ze swoim stresem związanym z wystąpieniami publicznymi. Pamiętaj – każdy kolejny występ będzie coraz mniej stresujący, a z czasem przywykniesz do sytuacji bycia na scenie.
7. Pobudzenie kreatywności
Śpiewanie jest formą sztuki, która pozwala nam na tworzenie nowych jakości. Nie musisz od razu wykonywać własnych utworów – nawet w coverze utworu innego wykonawcy możesz przekazać coś nowego i wyjątkowego. Nie bój się być sobą i improwizować.
8. Dobra zabawa
Śpiew to jednak przede wszystkim dobra zabawa w rytmie ulubionej muzyki, sposób na relaks i rozluźnienie. To bycie tu i teraz, wśród dźwięków i emocji.
Jesteś już gotów do dzisiejszych wprawek wokalnych? Zaczynajmy!
Same pozytywy ze śpiewania, trzeba się tylko przełamać w nieśmiałości i wstydzie że nie potrafi się śpiewać