Czego słuchają młodzi?

Różnorodność

Muzyka towarzyszy nam od czasów starożytnych. W obecnych czasach jest z nami na co dzień. Radio, YouTube, czy też platformy streamingowe – piękne dźwięki są przecież z nami cały czas. Każdy ma swoich ulubionych artystów. Ale czego słuchają młodzi? W pojęcie „młodzi” mam tutaj na myśli osoby, które urodziły się już w tym stuleciu. Ich playlisty są na prawdę rozbudowane i różnorodne. Czasy, w których żyją dają im ogromne możliwości. To w co wsłuchują się młodzi ludzie? Odpowiedź nie jest wcale tak oczywista. Teraz dzieciaki słuchają sporej gamy gatunków – jeden jednak wyróżnia się dość mocno na tle całej reszty.

Hip-Hop

Piękna kultura, prawda, niesamowita rytmika, ale też – wolność. Ludzie urodzeni w tym stuleciu mają rap podany na tacy. Nie jest to już muzyka z podziemia, czy też coś zakazanego. Obecnie mamy w Polsce bardzo mocną scenę rapową. Każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie. Przez ostatnie lata pojawiła się masa utalentowanych artystów, którzy podbijają listy przebojów. Czy rap stał się popem? Pop to muzyka popularna, a rap obecnie jest najbardziej popularnym gatunkiem, szczególnie wśród młodych, więc tak – stał się popem. Nie jest to jednak w żadnym stopniu obraza. To piękny i jakże barwny typ muzyki, który tak na prawdę romansuje z każdym innym gatunkiem. W rękach producenta leży wybór stylistyki bitu, a od rapera to jak go wykorzysta. W naszym kraju postacią, która właśnie romansuje z dwoma gatunkami jest – White. Chłopak z wytwórni SBM na swoje pierwszej płycie w niesamowity jak dla mnie sposób – połączył rap z rockiem. I nie mam tutaj na myśli „rapcoru”. White ma swój styl, czasami brudny i wręcz podchodzi lekko pod grunge. Tak jak mówiłem – hip-hop to wolność. Kultura, która łączy ludzi i daje im wspaniałe pole do popisu.

A co z tą klasyką?

Młodzi ludzie wcale nie stronią od starszych, klasycznych kawałków. Często na playlistach dzieciaków możemy znaleźć takie perełki jak numery od Nirvany, The Rolling Stones, czy masy innych wykonawców, którzy zapisali się jako legendy w swoim fachu. Starzeją się tylko wykonawcy, ich kawałki dla osób, które je poznają są nadal świeże. Jeżeli odkrywasz coś – to nie ważne w jakim roku zostało to wydane. Obcujesz z tym po raz pierwszy. Jest to nowa przygoda, a osoby młode mają teraz ogromny wachlarz artystów do poznania. Każde z pokoleń ma swoją muzykę, która wybija się ponad inne starsze gatunki i tak musi być. Świat byłby nudny, gdybyśmy ciągle słuchali tego samego. Muzyka musi się zmieniać, ale zawsze będzie w pewnym stopniu odnosić się do swoich korzeni – do początku.

One thought on “Czego słuchają młodzi?

Dodaj komentarz