Jest naukowo udowodnione, że słuchanie muzyki ma relaksujący wpływ na ciało i umysł, zwłaszcza spokojnych piosenek i/lub muzyki klasycznej. To, co muzyka osiąga w tym sensie, to na przykład zwolnienie pulsu, obniżenie tętna, obniżenie ciśnienia krwi i obniżenie poziomu hormonów stresu.
Z drugiej strony, w takim stopniu, w jakim muzyka ma zdolność przykuwania naszej uwagi, może pozwolić nam na odkrywanie naszych emocji, co jest bardzo pomocne w medytacji.
Preferencje muzyczne każdego człowieka są inne i zwracają uwagę na różne aspekty, a także w zależności od stanu umysłu możemy mieć ochotę na słuchanie takiego czy innego rodzaju muzyki, ale naprawdę warto podjąć niewielki wysiłek i posłuchać muzyki relaksacyjnej, gdy jesteśmy zestresowani, ponieważ zwiększa ona również produktywność.
Planowanie prób zespołu muzycznego
Potrzebujesz więcej powodów?
Ostatnie badania naukowe nad muzyką próbowały zmierzyć korzyści, jakie muzyka przynosi ludziom dla ich zdrowia.
Poniżej przedstawiamy najistotniejsze z nich:
Muzykoterapia znacząco zmniejsza emocjonalny dystres i poprawia jakość życia u dorosłych pacjentów z chorobą nowotworową.
Muzyka może pomóc zredukować zarówno odczuwanie, jak i cierpienie związane z bólem przewlekłym i pooperacyjnym.
Słuchanie muzyki przez słuchawki zmniejsza stres i niepokój u pacjentów szpitala przed i po operacji.
Forma i struktura muzyki może dać korzyści dzieciom niepełnosprawnym, ponieważ wspiera koordynację i komunikację, poprawiając w ten sposób jakość ich życia.
Słuchanie muzyki może złagodzić depresję i zwiększyć poczucie własnej wartości u osób starszych.
Muzykowanie może zmniejszyć wypalenie zawodowe i poprawić nastrój wśród studentów pielęgniarstwa.
Innym obszarem, w którym muzyka może pomóc jest medytacja. Muzyka może pomóc umysłowi spowolnić myśli i zainicjować reakcję relaksacyjną.