Rodziny instrumentów muzycznych

Instrumenty muzyczne są pogrupowane w rodziny w zależności od dźwięku jaki wydają i tworzą tzw. rodziny instrumentów muzycznych. W orkiestrze muzycy są rozmieszczeni dokładnie według tych rodzin. Ale nie wszystkie instrumenty można tak łatwo pogrupować. Na przykład, fortepian ma struny, które wibrują, ale także młotki, które uderzają. Więc jest to instrument strunowy czy perkusyjny? Niektórzy twierdzą, że jedno i drugie.

Instrumenty dęte blaszane

Instrumenty te wykonane są z mosiądzu lub innego metalu i wydają dźwięki, gdy przepływa przez nie powietrze. Wargi grających muszą wibrować poprzez wdmuchiwanie powietrza w określony sposób przez ustnik. W ten sposób powietrze wibruje wewnątrz instrumentu, wytwarzając dźwięk. Do instrumentów tych należą trąbka, puzon, tuba, waltornia, klarnet i kornet.

Potencjalne ryzyko związane z założeniem zespołu muzycznego

Instrumenty perkusyjne

Większość instrumentów perkusyjnych wytwarza dźwięki, gdy są uderzane, jak w przypadku bębna lub tamburynu. Inne są potrząsane, takie jak marakasy, a jeszcze inne mogą być pocierane, skrobane lub poddawane innym technikom, które pozwalają instrumentowi wibrować, aby wydobyć dźwięk. Do instrumentów perkusyjnych należą m.in. bębny, talerze, trójkąt, tam-tam, ksylofon, tympani i dzwonki.

Instrumenty strunowe

Dźwięk instrumentów strunowych pochodzi z ich strun. Struny mogą być szarpane, jak w gitarze czy harfie, strunowane, jak w wiolonczeli czy skrzypcach, lub uderzane jak w cymbałach. Powoduje to wibracje, które generują unikalny dźwięk. Instrumenty strunowe to skrzypce, altówka, wiolonczela, harfa i cymbały.

Instrumenty dęte drewniane

Instrumenty te wydają dźwięki, gdy powietrze jest wdmuchiwane do instrumentu lub jakiejkolwiek jego części. Powietrze może być wydmuchiwane z jednego końca, jak w przypadku fletów w środku lub na powierzchni, jak w klarnetach, lub pomiędzy dwoma stroikami, jak w przypadku fagotów. Do instrumentów tych należą flet, klarnet, fagot, obój i piccolo.